Community Awards Gala

CLICK HERE TO COMPLETE THE NOMINATION SURVEY

Community Awards through the Years (1985-2017)

Business of the Year

1985 – Zanotto’s Market
1986 – Bay Federal Credit Union
1987 – Seagate Technology
1988 – The Rink
1989 – Scarborough Lumber
1990 – Borland International
1991 – Zanotto’s Market
1992 – Great Wave Software
1993 – Jeff Almquist, Attorney at Law
1994 – Coast Commercial Bank
1995 – Round Table Pizza
1996 – Old Republic Title
1997 – The Ow Family
1998 – Watkins-Johnson, SEG
1999 – Stationary Outlook
2000 – Seagate Technology
2001 – Oak Tree Villa
2002 – Bruno’s BBQ
2003 – Leo’s U Save Liqours
2004 – Scotts Valley Sports Center
2005 – Gashouse Pizza – Kelly Gladder
2006 – TriStar Home Loan Services
2007 – Roudon-Smith Winery
2008 – Daryl Stevens Salon & Day Spa
2009 –Jesse Gabriel Photography Studio
2010 – Wells Fargo Bank
2011 – Scotts Valley Market
2012 – Zero Motorcycles
2013 – Cinelux Theatres Café and Lounge
2014 – Bruno’s BBQ
2015 – Business With Pleasure
2016 – Patti Malone, Malone’s Grille – with gratitude for 36 years serving the community
2017 – Cafe Hanna

Organization of the Year 

1994 – Exchange & Lions Club
1995 – Rotary
1996 – Scotts Valley Little League
1997 – Assist International
1998 – Cultural Council of Santa Cruz County
1999 – Scotts Valley Police Department
2000 – Kiwanis Club of Scotts Valley
2001 – Scotts Valley Parks & Recreation Commission
2002 – Scotts Valley Host Lions
2003 – Scotts Valley Education Foundation
2004 – Friday Night Live
2005 – Scotts Valley Arts Commission
2006 – Valley Churches United Missions
2007 – Gateway Bible Church
2008 – Scotts Valley Fire Department
2009 – Scotts Valley School District PTA’s
2010 – Kiwanis Club of Scotts Valley – “Music In Skypark”
2011 – Friends of the Scotts Valley Library
2012 – Save Our Schools Scotts Valley
2013 – Rotary Club of Scotts Valley
2014 – Team G Childhood Cancer Foundation
2015 – Scotts Valley Water District
2016 – Scotts Valley Parks Advocates
2017 – Scotts Valley Senior Center

Man of the Year

(Renamed Alvin Scarborough Memorial in  2012)

1985 – Ron Shaver
1986 – Ford King
1987 – George Sarkes
1988 – George McKaskey
1989 – Stephen Walpole
1990 – Vern Hart
1991 – Michael Vasquez
1992 – Jack Frazer, Scotts Valley Banner Publisher
1993 – Chuck Comstock
1994 – Fred Zanotto
1995 – Chuck Maffia
1996 – Chuck Fetter
1997 – Randy Johnson and Chuck Comstock
1998 – Vern Hart
1999 – Mike Smith
2000 – Tim McNulty
2001 – Michael Keogh
2002 – Glenn Soma
2003 – Joe Miller
2004 – Dene Bustichi
2005 – Marshall Wolf
2006 – Danny Reber
2007 – Ernest Alexander
2008 – Bob Slawinski
2009 – Jim Reed
2010 – John Hohmann
2011 – Don Dumller
2012 – Konrad Baumert
2013 – Elliot Stone
2014 – Robert Aldana
2015 – David Hodgin
2016 – John P. Weiss
2017 – Derek Timm

Woman of the Year- 

(Renamed Annette Marcum Memorial in 2015)

1985 – Cathy Dominguez
1986 – Karen Perry
1987 – Cindy Knipfer
1988 – Natalie Bush
1989 – June Smith
1990 – Verna Brown
1991 – Berna Bruzzone
1992 – Gini Pineda
1993 – Peggy Lopez
1994 – Sandy Maxwell
1995 – Debra Zanotto
1996 – Patti Malone
1997 – Annette Marcum
1998 – Pam Lawson
1999 – Virginia Allender
2000 – Michele Smith
2001 – Jackie Heald
2002 – Darshana Croskrey
2003 – Jeanne Shada
2004 – Sharolynn Ullestad
2005 – Laura Kunz
2006 – Jondi Gumz
2007 – Kara Bowman
2008 – The Women of Sigma Alpha Of Omega Nu
2009 – Mary Dettle
2010 – Kelly Gladder
2011 – Donna Lind
2012 – Jackie Maurer
2013 – Diane Bianconi McNeil
2014 – Linda Benko
2015 – Deborah Muth
2016 – Elizabeth Walch
2017 – Jennifer Hardwick

Youth of the Year

1998 – Sharemi Ullestad
1999 – Jodey Jeremiah Pini
2000 – Julie Rockow
2001 – Nick Wright
2002 – Stephen Hoversten
2003 – Vanessa Soma
2004 – Bryan Condy
2005 – Ashley Thompspn
2006 – Marcea Ennamorato
2007 – Nathan Scalla
2008 – Melissa Kumar
2009 – Annika Gustafsson
2010 – Aaron Gouw
2011 – Tyler Marshall
2012 – Melissa Keiko McGee
2013 – Alex McMillion
2014 – Ayan Patel
2015 – Iliana Hayes & Matt Murray
2016 – Elana Weingord
2017 – Philip Goodrich

Beautification Award

2001 – Katie Powers
2002 – Bryan & Linda Fisher
2004 – Sheryl McEwan & Janet Lennon – Skypark Linear Park Project
2005 – Erica Soma – Scotts Valley High School
2006 – Jill Hitchman – Scotts Valley Middle School
2007 – Steve Horlock – Bocce Ball Courts
2008 –The Pratt Company – Scotts Village
2009 – BCI Builders – Tree Circus Center
2010 – (none)
2011 – Interact Clubs of SVHS & SVMS
2012 – Mural-In-A-Day Project: SV Artisans
2013 – Remembering SkyPark Mural – Regional Artist’s Association
2014 – Annette Marcum Community Garden
2015 – Vine Hill Life Lab – Michelle Reber & Denise Grogan
2016 – (none)
2017 – Terry Wells, Camp Evers Mural Artist

Educator of the Year

2014 – Beth Hollenbeck
2015 – Renae Fish
2016 – John Postovit
2017 – Mary Lonhart

Chamber Ambassador of the Year 

2015 – Stephen Hoversten
2016 – Kevin & Cherie Anderson
2017 – Leatha Brown

Special Category

1992 – George Ow & Lee Olin (Community Leader)
2008 – Chuck Comstock (Community Leader)
2005 – Bob & Julie Mazurek (Outstanding Service)
2012 – Alvin Scarborough (in memory)
2014 – Marlene Flannery (Senior Citizen of the Year)
2016 – Jeanette Larkin (Special Award for Volunteerism)

Share this: