Awards Gala

The Scotts Valley
Community Awards Gala

Attendance Tickets have Sold Out!

Get Your Drink and Raffle Tickets in Advance and Save!

Raffle Prizes

Basket 1 – Come Sail Away:
Crows Nest: Gift Card
Tony Pagliaro: Lighthouse Picture
Chardonnay Sailing: 2 Tickets
Dream Inn: One Night Stay
Basket 2 – Wooden Ships:
Hindquarter: Gift Card
Sailing Night: Artwork
Chardonnay Sailing: 2 Tickets
Basket 3 – Bird Watcher:
Knox: Birdhouse
Bottle of Kissed by an Angel Wine
Basket 4 – Ocean Breeze: 
Follow the Sun: Artwork
O’Neill Yacht Tour: 2 Tickets

Basket 5 – Self-Care: 
Irish Eyes Beauty
Kalani Day Spa: Gift Card
Enterprise Sports Club: Vitamins

Basket 6 – Downton Abby: 
Cocktail Recipe Book
Bottle of London Gin, Cookies, Tea, Cookie Jar, Zippered pouch
Basket 7 – South by Southwest: 
Calibrated Carvings
Big Sur Picture
Tequila
Candle
Succulent
Basket 8 – Girls Night Out: 
Golden Girls Clue
Wargin Wine
Woven Sun Visor
Rumble Fish
Succulent
Basket 9 – The Good Life: 
Rodha Painting
Left Bend Chardonnay
Earrings
Basket 10 – Scotts Valley Love: 
San Lorenzo Valley Picture
Valley Vista Vineyards: Wine
Necklace
Scopazzis
Basket 11 – Santa Cruz County Love: 
Metal Fish Sculpture
Wargin Wine Mermaid
Earrings
Rumble Fish $40 Gift Certificate
Pillow
Basket 12 – Pamper Yourself:
Chaminade: One Night Stay with Breakfast for Two
Body Lab MedSpa: Clinical Facial Series
Vitamins
Basket 13 – Sushi Lovers:
Rumblefish: $40 Gift Card
Armitage: 2018 Pinot Noir
Necklace
Basket 14 – Alo-ha:
Kalani Day Spa:  Bucket of Love
Larias Thany Painting
Basket 15 – Summer of Fun: 
Kid Summer Fun Pack
Basket 16 – Warrior Fan:
4 General Admission Ticket
Signed Photograph
Fan Pack
Basket 17 – Cabrillo Colllege Fan:
Apparel
Sunglasses
Reusable Bottle
Swag
Basket 18 – Feel  & Look Your Best:
Valley Vista Wine
Necklace
Santa Cruz Candle Co.: Candles
Painting
Cloth
Basket 19 – Ready for Anything:
Slingshot
Hat, Vest, and Gloves
Fly Box
Waterproof Case
Parish Publick House: Gift Card
Basket 20 – BBQ, Beer & More:
Big Paw – Seasoning, Dipping Sauce, Oils
Handcrafted Leather Minimalist wallet by SC Firefighter Greg Gardner
Parish Publick House: Gift Card
Basket 21 – Ready for Fun:
Handcrafted Leather Minimalist wallet by SC Firefighter Greg Gardner
Sling Shot, Rope, Hat
Picture
Stagnaro Charter Boats: Whale Watching
Basket 22 – Pampered Inside & Out
Bag
Earrings
Sterling Hair & Nail Design: Gift Certificate
Rumble Fish: Gift Card
Sones: Bottle of Wine
Basket 23 – Local Lovin’
Bargetto: 2019 Rosé of Syrah
Artwork
Pendant Pin
Sterling Hair & Nail Design: Gift Certificate

The Winners!

Business of the Year
Kalani Day Spa
Woman of the Year
Kristin Ard
Alvin Scarborough Man of the Year 
Ro Guzman
Educator of the Year
Kathy Petersen – Brook Knoll Elementary
Youth of the Year
Jeremy Kain
Chamber Ambassador of the Year
Phil Neuman
Organization of the Year
Scotts Valley Economic Recovery Task Force
Friday, May 6th
5pm to 10pm

Entertainment
The Lost Boys featuring James Durbin
Bret Harte Hall at Roaring Camp Railroads
Catering provided by Bruno’s Bar and Grill ~ Full course menu featuring something for everyone!
  • Appetizers
  • Smoked Prime Rib
  • Mashed Potatoes
  • Ceasar Salad
  • Garlic Salmon
  • Fingerling Potatoes
  • Sauteed Vegetables
  • Red Lentil Bolognese & GF Pasta (Vegan)

Desserts by The Hot Pink Box Dessert Co. and coffee from Cruise Coffee Co. Wines by Kissed By An Angel Winery, Brews by Steele Bonnet, and a No-host full bar!


Community Awards through the Years
(1985-2020)

Business of the Year

1985 – Zanotto’s Market
1986 – Bay Federal Credit Union
1987 – Seagate Technology
1988 – The Rink
1989 – Scarborough Lumber
1990 – Borland International
1991 – Zanotto’s Market
1992 – Great Wave Software
1993 – Jeff Almquist, Attorney at Law
1994 – Coast Commercial Bank
1995 – Round Table Pizza
1996 – Old Republic Title
1997 – The Ow Family
1998 – Watkins-Johnson, SEG
1999 – Stationary Outlook
2000 – Seagate Technology
2001 – Oak Tree Villa
2002 – Bruno’s BBQ
2003 – Leo’s U Save Liqours
2004 – Scotts Valley Sports Center
2005 – Gashouse Pizza – Kelly Gladder
2006 – TriStar Home Loan Services
2007 – Roudon-Smith Winery
2008 – Daryl Stevens Salon & Day Spa
2009 –Jesse Gabriel Photography Studio
2010 – Wells Fargo Bank
2011 – Scotts Valley Market
2012 – Zero Motorcycles
2013 – Cinelux Theatres Café and Lounge
2014 – Bruno’s BBQ
2015 – Business With Pleasure
2016 – Patti Malone, Malone’s Grille – with gratitude for 36 years serving the community
2017 – Cafe Hanna
2018 – Knox Roofing
2019 – Food Trucks a Go Go
2020 – Tam Communications

Organization of the Year 

1994 – Exchange & Lions Club
1995 – Rotary
1996 – Scotts Valley Little League
1997 – Assist International
1998 – Cultural Council of Santa Cruz County
1999 – Scotts Valley Police Department
2000 – Kiwanis Club of Scotts Valley
2001 – Scotts Valley Parks & Recreation Commission
2002 – Scotts Valley Host Lions
2003 – Scotts Valley Education Foundation
2004 – Friday Night Live
2005 – Scotts Valley Arts Commission
2006 – Valley Churches United Missions
2007 – Gateway Bible Church
2008 – Scotts Valley Fire Department
2009 – Scotts Valley School District PTA’s
2010 – Kiwanis Club of Scotts Valley – “Music In Skypark”
2011 – Friends of the Scotts Valley Library
2012 – Save Our Schools Scotts Valley
2013 – Rotary Club of Scotts Valley
2014 – Team G Childhood Cancer Foundation
2015 – Scotts Valley Water District
2016 – Scotts Valley Parks Advocates
2017 – Scotts Valley Senior Center
2018- Boys & Girls Club
2019 – Hospice Santa Cruz County
2020 – Moose Lodge #545

Man of the Year

(Renamed Alvin Scarborough Memorial in  2012)

1985 – Ron Shaver
1986 – Ford King
1987 – George Sarkes
1988 – George McKaskey
1989 – Stephen Walpole
1990 – Vern Hart
1991 – Michael Vasquez
1992 – Jack Frazer, Scotts Valley Banner Publisher
1993 – Chuck Comstock
1994 – Fred Zanotto
1995 – Chuck Maffia
1996 – Chuck Fetter
1997 – Randy Johnson and Chuck Comstock
1998 – Vern Hart
1999 – Mike Smith
2000 – Tim McNulty
2001 – Michael Keogh
2002 – Glenn Soma
2003 – Joe Miller
2004 – Dene Bustichi
2005 – Marshall Wolf
2006 – Danny Reber
2007 – Ernest Alexander
2008 – Bob Slawinski
2009 – Jim Reed
2010 – John Hohmann
2011 – Don Dumller
2012 – Konrad Baumert
2013 – Elliot Stone
2014 – Robert Aldana
2015 – David Hodgin
2016 – John P. Weiss
2017 – Derek Timm
2018 – Greg Wimp
2019 – Todd Hoffman
2020 – Mike Hanson

Woman of the Year- 

(Renamed Annette Marcum Memorial in 2015)

1985 – Cathy Dominguez
1986 – Karen Perry
1987 – Cindy Knipfer
1988 – Natalie Bush
1989 – June Smith
1990 – Verna Brown
1991 – Berna Bruzzone
1992 – Gini Pineda
1993 – Peggy Lopez
1994 – Sandy Maxwell
1995 – Debra Zanotto
1996 – Patti Malone
1997 – Annette Marcum
1998 – Pam Lawson
1999 – Virginia Allender
2000 – Michele Smith
2001 – Jackie Heald
2002 – Darshana Croskrey
2003 – Jeanne Shada
2004 – Sharolynn Ullestad
2005 – Laura Kunz
2006 – Jondi Gumz
2007 – Kara Bowman
2008 – The Women of Sigma Alpha Of Omega Nu
2009 – Mary Dettle
2010 – Kelly Gladder
2011 – Donna Lind
2012 – Jackie Maurer
2013 – Diane Bianconi McNeil
2014 – Linda Benko
2015 – Deborah Muth
2016 – Elizabeth Walch
2017 – Jennifer Hardwick
2018 – Mari Rossi
2019 – Tanya Krause
2020 – Joanne Guzman

Youth of the Year

1998 – Sharemi Ullestad
1999 – Jodey Jeremiah Pini
2000 – Julie Rockow
2001 – Nick Wright
2002 – Stephen Hoversten
2003 – Vanessa Soma
2004 – Bryan Condy
2005 – Ashley Thompspn
2006 – Marcea Ennamorato
2007 – Nathan Scalla
2008 – Melissa Kumar
2009 – Annika Gustafsson
2010 – Aaron Gouw
2011 – Tyler Marshall
2012 – Melissa Keiko McGee
2013 – Alex McMillion
2014 – Ayan Patel
2015 – Iliana Hayes & Matt Murray
2016 – Elana Weingord
2017 – Philip Goodrich
2018 – Thomas Codiga
2019 – Ryan Beam
2020 – Anisha Mistry

Beautification Award

2001 – Katie Powers
2002 – Bryan & Linda Fisher
2004 – Sheryl McEwan & Janet Lennon – Skypark Linear Park Project
2005 – Erica Soma – Scotts Valley High School
2006 – Jill Hitchman – Scotts Valley Middle School
2007 – Steve Horlock – Bocce Ball Courts
2008 –The Pratt Company – Scotts Village
2009 – BCI Builders – Tree Circus Center
2010 – (none)
2011 – Interact Clubs of SVHS & SVMS
2012 – Mural-In-A-Day Project: SV Artisans
2013 – Remembering SkyPark Mural – Regional Artist’s Association
2014 – Annette Marcum Community Garden
2015 – Vine Hill Life Lab – Michelle Reber & Denise Grogan
2016 – (none)
2017 – Terry Wells, Camp Evers Mural Artist
2018 – Scotts Valley High School Green Team
2019 – Vine Hill School Mural, Girl Scout Troop 15502
2020 – Glenwood Preserve

Educator of the Year

2014 – Beth Hollenbeck
2015 – Renae Fish
2016 – John Postovit
2017 – Mary Lonhart
2018 – Katie Bagley
2019 – Emily Brandt
2020 – Erik Wyner

Ambassador of the Year

2015 – Stephen Hoversten
2016 – Kevin & Cherie Anderson
2017 – Leatha Brown
2018 – Becky McMillion
2019 – Leatha Brown
2020 – Angela Marshall

Special Category

1992 – George Ow & Lee Olin (Community Leader)
2008 – Chuck Comstock (Community Leader)
2005 – Bob & Julie Mazurek (Outstanding Service)
2012 – Alvin Scarborough (In memory)
2014 – Marlene Flannery (Senior Citizen of the Year)
2016 – Jeanette Larkin (Community Organizer & Volunteerism)

Share this: